Çerez Örnek
canlı destek

 

Edebiyat Fakültesinin 14 bölümünden biri olan Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü 1979 yılında bu alandaki ihtiyaca karşılık vermek amacıyla kurulmuştur. Bölüme her yıl Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerinden 60 öğrenci yerleşmektedir. Çağdaş filoloji eğitimin verildiği bu bölümde öğrenim süresi 4 yıldır. Alman Dili ve Edebyatı Bölümü'nü kazanan öğrenciler Yabancı Diller Yüksek Okulu tarafından düzenlenen muafiyet sınavını geçtikleri taktirde birinci sınıf derslerini almaya hak kazanırlar. Söz konusu sınavda başarılı olamayan öğrenciler, bir yıl süresince hazırlık sınıfında eğitim alırlar.  Tüm derslerin Almanca yapılması Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün belirleyici bir özelliğidir.  

Yaklaşık 400 öğrencinin lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi gördüğü Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde  1 Profesör, 4 Dr. Öğr. Üyesi, 1 Araştırma Görevlisi ve 1 DAAD Lektörü Dr. (Alman Akademik Değişim Servisi) görev yapmaktadır. Ayrıca bölümümüzde Yabancı Diller Yüksek Okulu'ndan 1 Öğr. Gör. ders vermektedir. Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü, Alman edebiyatı ve kültürü, yazın kuramları, dilbilim ve çeviri alanlarında eğitim vermeyi ve araştırmalar yürütmeyi hedefler. Programın amacı, öğrencilerin çeşitli edebiyat türlerini dönemleri ile birlikte tanımalarını, edebiyat metinlerini üzerine eleştirel bir şekilde tartışmayı ve yazmayı öğrenmelerini sağlamaktır. Bölümde verilen dersler öğrencileri lisansüstü programlara ve profesyonel kariyerlere hazırlamaya da yöneliktir. Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü müfredatının tek amacı Almanya/ Avusturya/ İsviçre edebiyat gelenekleri ve kültürlerini öğretmek değil, aynı zamanda öğrencilerin dil yetilerini ve sosyal becerilerini geliştirerek daha donanımlı mezun olmalarına katkıda bulunmaktır. 

Edebiyat Fakültesi’nde bir akademik yıl her biri yaklaşık 15 hafta süren iki dönemden oluşmaktadır. Derslerin %70'ine katılmanın zorunlu olduğu bölümde dersler, yazılı sınavlar, yazılı ödevler ve sunumlar ile değerlendirilir. Her yarıyılda bir ara sınav ve bir final sınavı yapılır. 8 dönem boyunca verilen tüm dersleri başarıyla tamamlayan öğrenciler lisans derecesine sahip olur ve Filolog unvanı almaya hak kazanırlar. Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde uluslararası eğitim öğretim faaliyetlerine büyük önem verilmekte, İzmir Alman Kültür Merkezi (Goethe Institut) ve DAAD ile ortak bilimsel etkinlikler düzenlenmektedir. Bu kapsamda bölüme her dönem ders, seminer veya konferans vermek üzere yabancı öğretim üyeleri, araştırmacılar ve yazarlar gelmektedir. 

 

Bölümümüzün eğitim dili %100 Almanca'dır.


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ