Çerez Örnek

EGE-Germanistik Değişim Programları Listesi              

 

 

Değişim Programları Öğrenci Deneyim Paylaşımları

Değişim Programları sayesinde sadece yurtdışında bir eğitim dönemi geçirmiyor, aynı zamanda kültürler arası deneyim de kazanıyorsunuz. Önceki dönemlerde değişim programları kapsamında bölümümze gelen ve yurt dışına giden öğrencilerimizin deneyim paylaşımları bu eşsiz deneyim hakkında faydalı bilgiler sunuyor.

 

SEREN AYDIN (Gelen Öğrenci HHU Düsseldorf- Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği)

Merhaba, ismim Seren. Uzun zamandır beklediğim yurt dışı eğitim dönemimi Ege Üniversitesi’nde tamamladım.
Burada kalmamın bir nedeni kendi memleketimi daha iyi tanımak istememdi. Türk üniversitesinin günlük hayatını ve öğrencilerin günlük hayatlarını çok daha iyi tanıdım, ki Almanya’dan çok farklı olduklarını gördüm. Derslerden ve diğer Erasmus öğrencilerinden ve hatta yurttan yeni arkadaşlar edindim.Dersleri çok beğendim ve çok eğlendim. Hatta derslerden biri sayesinde lisans tezim için bir çıkış ​​noktası bile buldum. Tüm sömestrdeki en önemli olayım aslında mezuniyet töreniydi. Törene katılabildiğim için çok mutlu oldum. Almanya’da okula başladığınız arkadaşlarınızla aynı anda mezun olmanız pek mümkün olmuyor. Ege’de durum böyle değildi. Eğitime başladığınız arkadaşlarınızla birlikte mezun oluyorsunuz ve mezuniyet törenindeki mutluluk daha anlamlı oluyor. Bu benim için de geçerliydi. İzmir’de kaldığım süre içinde birçok arkadaş edindim, birçok harika anı biriktirdim ve burada bir sömestr daha geçirmeyi çok isterim. Erasmus dönemimi, arkadaşlarımı ve Ege Üniversitesi’ni çok özlüyorum. Bana göre, her deneyim paylaşılamaz, İzmir’de gördüğüm ve yaşadığım her şey eşsiz ve harikaydı ve bu kısa zamanı benim için bu kadar özel kılan herkese minnettarım.
Yukarıda size anlattığım her şey benim gördüklerimin ve yaşadıklarımın sadece küçük bir kısmı. Herkese yurtdışı eğitimini ama özellikle de EGE Üniversitesi’ni tavsiye ederim.

 

HAMZA DENİZ(Gelen Öğrenci JLU Giessen- Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği)

Merhaba, ben Hamza Deniz. 21/22 yaz döneminde Giessen Justus Liebig Üniversitesi’nde Erasmus öğrencisiydim. Almanya’ya gelmeden önce kafamda birçok soru ve sorun vardı ve hatta vazgeçmeyi bile düşündüm. Ama 6 ay sonra hayatımın sonuna kadar Erasmus öğrencisi olarak kalmak istedim. Giessen küçük ama çok kültürlü bir şehir. Asya’dan Güney Amerika’ya kadar farklı ülkelerden birçok insanla tanıştım. Sadece Erasmus öğrencileriyle değil, Almanya ve Giessen’den gelen öğrencilerle de tanıştım. Erasmus döneminde tanıştığım uluslararası arkadaşlarımla yaptığım kültür alışverişi, farklı ülkelerden gelen arkadaşlarımdan öğrendiğim yeni kelimeler ve günlük hayatta Almanca kullanımım beni Erasmus dönemimden önceki Hamza’dan tamamen farklı bir insan yaptı. Bu süre zarfında 5 ülke ve 30’dan fazla şehir ziyaret ettim.
Bence Erasmus programı bir üniversite öğrencisinin yaşayabileceği en iyi deneyim. Şimdi farklı ülkelerden başka bir ailem var.
Yazımı okuduğunuz ve videomu izlediğiniz için teşekkür ederim!

 

EKİMAY MERT (Giden Öğrenci HHU-Düsseldorf- Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği)

 

IŞIL GÜLER (Giden Öğrenci Potsdam- Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği)

Merhaba ismim Işıl Güler. Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. 2021-2022 bahar döneminde ilk tercihim olan Potsdam Üniversitesi’nde Erasmus yaptım. Potsdam Üniversitesinde okumak benim hayallerim arasındaydı ve bölümümüzün anlaşması olduğunu öğrenince çok mutlu olmuştum. Derslere girmek benim için hiç bu kadar keyifli olmamıştı. Tarihi binalar arasında gezerken, keşfederken öğrenmek çok özel bir deneyimdi. Berlin, kültürel anlamda çok dolu bir şehir, etkinliksiz bir hafta geçirmek neredeyse imkansızdı. Tabii ki her şey derslerle bitmiyor…Bir turist, bir misafir bakış açısından çıkıyorsunuz ve Alman kültürünü en içinde yaşayabiliyorsunuz, belki de ikinci eviniz oluyor. Erasmus Student Network kulübü etkinlikleri ile dünyanın birçok yerinden arkadaşlar edindim, farklı yaşam tarzlarını, farklı bakış açılarını gözlemleme şansım oldu. Erasmus sayesinde onlarca ülke gezdim, her zaman da gezerken öğrenmek için çaba gösterdim, gösterdiğim çabaların karşılığını en güzel haliyle de aldım. Almanya’nın birbirinden güzel birçok şehri var, eğer fırsatınız varsa hiç şüphesiz Erasmus yapmanızı tavsiye ederim, hayatınızın çok önemli bir parçası oluyor gerek iş hayatınız için gerek kişisel gelişiminiz için. Kendimi ait hissettiğim şehri bulmak, Almancayı Almanya’da kaliteli bir üniversitede öğrenmek, kendi konfor alanımı oluşturmak uğraştığım her şeye değdi. Artık Berlin benim için çok özel bir yer! Bana bu süreçte yardımcı olan bölümümüz hocalarına ve Potsdam Üniversitesindeki hocalarıma sonsuz teşekkür ediyorum.

 

 

YASEMİN MAZMAN (Giden Öğrenci Hamburg- Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği)

Merhaba, ben Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü 4. sınıf öğrencisi Yasemin Mazman. 2021-2022 Bahar döneminde Almanya Hamburg Üniversitesi’nde bir dönem Erasmus değişim öğrencisi olarak bulunma şansı elde ettim. Konfor alanımı geride bırakıp aklımda çok fazla soru işaretiyle çıktığım bu yol, her saniyesine değdi. Birçok kültürden insanla, birbirinden değerli arkadaşlıklar kurdum. En önemlisi, bölümümün temelini oluşturan kültürü birebir deneyimleme fırsatım oldu. Almanya’da Schwerin, Heidelberg, Berlin, Freiburg, Frankfurt gibi birbirinden güzel birçok şehri gezdim ve birkaç farklı ülkeyi ziyaret ettim. Hepsinde farklı detaylara hayran kalmamak elde değildi! Almanya’da öğrenciler için çok aktif bir yaşam var. ESN, PIASTA gibi toplulukların etkinlikleri ya da sürekli etkileşim halinde olan öğrenci yurtlarının düzenlediği etkinliklerle sosyalleşmek çok kolay ve çok keyifliydi. International öğrencilerle düzenli olarak iletişimde bulunmak yabancı dilimin gelişmesine çok katkıda bulundu. Üniversiteki hocalarım çok donanımlılardı ve ihtiyacımız olan her konuda rahatlıkla iletişim kurabiliyorduk. Okulun her alanda imkanları çok genişti. Her günü benim için birbirinden güzel olan bu beş aylık deneyim, aslında ben farkında olmadan bana çok fazla şey kattı ve kendimi keşfetmeme yardımcı oldu. Ve son olarak, bu yolculukta benim için en önemli şehir hiç şüphesiz Hamburg‘tu. Bütün muhteşemliğiyle bana harika ev sahipliği yapan bu şehri yeniden ziyaret etmek için sabırsızlanıyorum!

 

İLKİN DEMİRAL (Giden Öğrenci HHU-Düsseldorf Yaz Okulu Bursu)

Hallo, Ich bin Ilkin! Ich war zwischen August und September 2021 in Düsseldorf Deutschland. Dort habe ich als Stipendiatin der Heinrich Heine Universität einen Sommerkurs besucht. Es war eine der wertvollsten Erfahrungen in meinem Leben und eine ehemalige Chance, Deutschland und die deutsche Kultur kennenzulernen. Da hatte ich die Möglichkeit, meine Deutschkenntnisse zu verbessern. Düsseldorf war eine sehr unterhaltsame Stadt und eine Stadt, in der ich mich neu kennengelernt habe. Während meines Aufenthaltes hier hatte ich auch die Gelegenheit, Amsterdam und Hamburg zu besuchen. Ich möchte mich bei all meinen Dozent*innen bedanken, die mich bei dieser Erfahrung unterstützt haben!

 

İREM ZEYNEP ŞİMŞEK (Giden Öğrenci Köln-Erasmus + Staj Hareketliliği)

 

SARA ZEHRA AKBAL (Gelen Öğrenci Paderborn-Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği)

 

Ege Üniversitesi

EGE UNIVERSITY